چرا داشتن برنامه معاملاتی تنها ۲۰ درصد از راه است؟

سیستم معاملاتی

شاید جالب باشد که بدانید تشخیص تریدری که موفق خواهد شد از تریدری که به نتایج مطلوب نخواهد رسید بسیار آسان است. برای تشخیص این موضوع نیاز به پیش‌گویی یا دانش تخصصی ندارید؛ آن‌ها از سوالاتی که می‌پرسند قابل تمییز هستند. سوال مشترک افراد مبتدی و کاملا ناآشنا با مباحث ترید و تریدری این است:

“چگونه می‌توانم آخرین و بهترین سیستم معاملاتی را پیدا کنم؟”

البته مطرح کردن این سوال مشکلی نداشته و موجب قضاوت نمی‌شود اما افراد مبتدی و ناآشنا فقط این سوال را مطرح می‌کنند. این یعنی آن‌ها زمان و هزینه زیادی برای یافتن یک استراتژی جادویی صرف کرده‌اند و تمام تمرکز و انرژی خود را در جست و جوی چیزی که وجود ندارد صرف می‌کنند. فاجعه‌آمیزتر آنکه آن‌ها حتی در دوره‌های آموزشی معامله‌گری یا مشاوره‌ای شرکت نمی‌کنند بلکه فقط به دنبال یک دستورالعمل جادویی هستند.

سیستم معاملاتی تنها ۲۰ درصد از مسیر معامله‌گری است

_

در این مطلب به نکته بسیار مهم و کلیدی در مسیر تریدر شدن خواهیم پرداخت و آن عبارت است از:

“داشتن یک سیستم معاملاتی بسیار مهم است، اما سیستم معاملاتی تنها بخش کوچکی از کار است.”

بسیاری از تریدرها مبتدی زمانی که به نتایج دلخواهشان نمی‌رسند ناامید و دلسرد، سیستم معاملاتی قبلی را رها می‌کنند و مداوم از یک سیستم به سیستم دیگر متوسل می‌شوند. (مقاله مرتبط – مدیریت احساسات: اجازه ندهید حشره ناامیدی شما را بِگَزَد!) بعضی دیگر شروع می‌کنند به مقصر دانستن بازار یا بروکرهایشان، اما هیچ‌گاه خودشان را مسئول این نتایج نمی‌دانند.

بر این اساس مطمئن هستم که بسیاری از تریدرهای مبتدی ۹۰ تا ۹۵ درصد از زمان خود را صرف سیستم معاملاتی می‌کنند. بسیاری از آن‌ها خودشان که واسطه بین بازار و سیستم معاملاتی هستند را فراموش می‌کنند (با فرض سودده بودن سیستم معاملاتی). اگر شما، بازار و سیستم معاملاتی هماهنگ نباشید حتما در بلند مدت متحمل شکست و زیان خواهید شد.

۸۰ درصد باقیمانده

_

عوامل باقیمانده برای موفقیت در معامله‌گری در حوزه روانشناسی معامله‌گری است. البته روانشناسی معامله‌گری یک مبحث بسیار گسترده است که چندین موضوع را شامل می‌شود که هرکدام نیز با یکدیگر در ارتباط هستند. بنابراین مقصود تنها احساسات و شخصیت تریدر نیست، بلکه ترکیبی از موارد زیر است:

  • رابطه پول
  • باور
  • ذهنیت و نگرش مثبت
  • آگاهی عاطفی
  • برنامه روتین (روزمره)

روانشناسی معامله‌گری

مدیریت

_

همانند روانشناسی، مبحث مدیریت هم بسیار مهم است. من مبحث مدیریت را به صورت زیر دسته‌بندی می‌کنم:

  • مدیریت ترید
  • مدیریت پول
  • مدیریت ریسک
  • مدیریت خویش

دوره‌ها و مجموعه‌های آموزشی معدودی این مباحث را تدریس می‌کنند. بعضی از آن‌ها معتقدند ترید، پول و مدیریت ریسک جزئی از سیستم معاملاتی هستند و نباید به آن‌ها نگاه مجزا داشت. همچنین برخی معتقدند مدیریت خویش بخشی از روانشناسی معامله‌گری است.

من در این مطلب به دنبال این نیستم که حق با چه کسی است؛ بلکه می‌خواهم تاکید کنم که تریدرها مبتدی زمان زیادی بر روی سیستم معاملاتی می‌گذارند و از اهمیت روانشناسی و مدیریت آگاه نیستند.

همانند روانشناسی معامله‌گری، مدیریت معامله‌گری هم چند بُعد دارد که تعدادی از آن‌ها را در مقاله دیگری آورده‌ام (مقاله مرتبط – چگونه تریدرهای بزرگ نقش‌های چند بُعدی خود را به طور موثر مدیریت می‌کنند). این مطالب می‌توانند تلنگری باشند تا به مباحثی که عموما از آن‌ها غافل می‌شوید بیش‌تر توجه کنید.

جمع‌بندی

_

موفقیت در ترید

سیستم معاملاتی شما تنها بخش کوچکی از مسیر معامله‌گری و تبدیل شدن به یک تریدر موفق است. اگرچه نباید این نکته را فراموش کنید که ما منکر اهمیت داشتن یک سیستم معاملاتی سودده نیستیم. در حقیقت شما را تشویق می‌کنم تا به‌صورت مداوم دانش معامله‌گری خود را توسعه دهید و سیستم معاملاتی فعلی خود را کامل و عالی کنید.

البته اگر سیستم معاملاتی شما بعد از تعداد زیادی ترید نتایج آماری مطلوبی را نشان نمی‌دهد (مانند نرخ برد، نسبت سود به زیان و غیره) به دنبال اصلاح یا حتی تغییر آن باشید.

هیچ اشکالی ندارد اگر تاکنون فقط به دنبال یک سیستم معاملاتی جادویی و همیشه برنده بوده‌اید. مسلم است”چیزی را که نمی‌دانید، نمی‌دانید”. از حالا به بعد ندانستن دیگر دلیل قابل قبولی نخواهد بود. همچنین پیشنهاد می‌کنم بعد از خواندن این مطلب برنامه معاملاتی خود را دوباره ارزیابی کنید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *