برنامه معاملاتی: برای خودتان دستورالعمل بنویسید

برنامه معاملاتی

نوشتن یک برنامه یا پلن معاملاتی کار سختی نیست؛ مشکل اصلی این است که معامله گران اطلاعات کوچک ولی بسیار مهم را نادیده می‌گیرند و همین امر زمینه‌ساز بسیاری از مشکلات و ضررهای آن‌ها می‌شود. برای ساده کردن این موضوع، فرض زیر را در نظر بگیرید:

دستورالعمل‌های یک حساب ۱ میلیون دلاری

_

فرض کنید شما در حال رفتن به تعطیلات هستید و می‌خواهید حساب یک میلیون دلاری خود را به دوستتان بسپارید. او هیچ تجربه معامله‌گری ندارد اما تا حدودی می‌داند که چطور با برخی اندیکاتورها و ابزارهای معاملاتی کار کند. مجموعه‌ای از دستورالعمل‌هایی که بر اساس قوانین معاملاتی خودتان است را برای او بنویسید. این دستورالعمل باید گام به گام و بسیار ساده باشد. برای مثال:

  • گام ۱: وجود واگرایی – بله / خیر؟ اگر بله، به گام ۲ بروید.
  • گام ۲: قیمت نزدیک حمایت یا مقاومت افقی (استاتیک) است – بله / خیر؟ اگر بله، به گام سوم بروید.
  • گام ۳: آیا حداقل ۲ مورد از این موارد تاییدیه می‌دهند؟ میانگین متحرک، خط روند، سطوح مهم فیبوناچی – بله / خیر؟ اگر بله، به گام ۴ بروید.
  • و به همین ترتیب …

اگر در هر کدام از گام‌ها جواب خیر بود، نباید معامله کند. همچنین باید به او یادآوری کنید که این دستورالعمل‌ها فقط در یک سری از معاملات موفق هستند و این کاملا تصادفی است، بنابراین او باید هر معامله‌ای که با دستورالعمل‌ها همخوانی دارد را انجام دهد.

این دستوالعمل‌ها را به یکی از دوستان خود بدهید. اگر او در هر گام آنچه که شما یادداشت کرده‌اید را متوجه نشد، آن مورد را مجدد مرور کرده و دوباره بازنویسی کنید تا برای او ساده، واضح و قابل فهم شود.

بعد از اتمام این کار، همان دستورالعمل را جلوی میز کار خود بگذارید چون این برنامه همان برنامه معاملاتی شما است.

اگر نمی‌توانید این دستورالعمل‌های ساده را اجرا کنید، احتمالا مشکل از ذهنیت و روانشناسی معامله‌گری است. با این حال، اگر دستورالعمل‌های معاملاتی روشنی ندارید، در برنامه معاملاتی و روانشناسی دچار ضعف خواهید شد که مجموعه این عوامل در نهایت سبب ورود به معاملاتِ با احتمال برد پایین خواهد شد.

همچنین این فرآیند برای تمییز ضعف در برنامه معاملاتی یا ضعف در روانشناسی معامله‌گری به شما کمک خواهد کرد.

در هر صورت، امیدوارم که روش بالا برای نوشتن یک برنامه معاملاتی بهتر برایتان سودمند باشد.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *