حمایت و مقاومت: داستان سیب‌ها و پرتقال‌ها

سطوح حمایت و مقاومت

فرض کنیم شما عاشق سیب هستید و در ۱۲ ماه گذشته به‌طور پیوسته از یک میوه فروشی خاص خرید کرده‌اید. در اوج فصل سیب که عرضه در بازار زیاد است، سیب به وفور یافت می‌شود و قیمت هر کیلوگرم سیب درحدود ۱۰ هزار تومان است. در فصول دیگر، زمانی که تهیه سیب سخت‌تر است، قیمت به ۱۵ هزار تومان افزایش می‌یابد.

     اگر قیمت از ۱۵ هزار تومان بالاتر رود، خریداران ترجیح می‌دهند به جای سیب پرتقال بخرند و فروشنده چاره‌ای ندارد جز اینکه خیلی سریع قیمت‌های خود را پایین بیاورد یا اینکه ریسک عدم فروش سیب‌های خود و خراب شدن همه آن‌ها را بپذیرد. از طرف دیگر، اگر قیمت به زیر ۱۰ هزار تومان برسد، خریداران سریعا اقدام به خرید سیب کرده و سیب‌هایی که ارزان بودند به سرعت تمام می‌شوند.

     این پیشامد بدان معنا است که اگر قیمت سیب از ۱۵ هزار تومان فراتر برود و فروشنده سیبی زیر ۱۰ هزار تومان نفروشد، شما (خریدار) تمایلی به پرداخت پول برای سیب نخواهید داشت. بنابراین، قیمت سیب بین ۱۰ تا ۱۵ هزار تومان نوسان خواهد داشت.
اگر قیمت سیب آن فروشنده را برای مدت ۱۲ ماه روی نمودار ترسیم کنیم، انتظار داریم نمودار زیر به صورت تقریبی بدست آید:

سطوح حمایت و مقاومت

در این داستان ۱۰ هزار تومان به عنوان سطح حمایت قیمت و ۱۵ هزار تومان به عنوان سطح مقاومت قیمت شناخته می‌شوند.
همانطور که می‌بینید سطح حمایت و مقاومت چیزی بیش از سطوح روانشناختی قیمت که خریداران و فروشندگان ناخودآگاه نسبت به آن واکنش نشان می‌دهند نیست. ما به عنوان معامله گر باید این سطوح را بشناسیم و با رسیدن قیمت به آن‌ها، واکنش مناسب داشته باشیم.
این داستان یک مثال ساده درباره سطوح قیمت بود اما در واقع حرکات قیمت در بازار نیز پیچیده تر از این مثال نیست.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *