چگونه حرکات قیمت (Price Action) را بخوانیم؟ داستان خریداران و فروشندگان

پرایس اکشن

شاید پول نقد در دنیای کسب و کار پادشاه باشد، اما در دنیای معامله‌گری باید در برابر حرکات قیمت (Price Action) سر تعظیم فرود آورد.

بدون شک حرکات قیمت به دلیل سرعت بیش‌تر مهم‌ترین اندیکاتور (نشانگر) در نمودار است. با این حال بسیاری از تریدرهای مبتدی این واقعیت را نادیده می‌گیرند و همچنان اندیکاتورهای مختلف را یکی پس از دیگری امتحان می‌کنند و به دنبال چیزی هستند که وجود ندارد.

این تریدرها تا حدی نمودارهای خود را با اندیکاتورها شلوغ می کنند که به سختی نمودار قیمت را می‌بینند. اگر شما از این گروه تریدرها هستید قویا توصیه می‌کنم نمودارهای خود را خلوت کنید (به مقاله مربوطه مراجعه کنید) و توجه خود را تنها بر روی قیمت و حرکات قیمت معطوف نمایید. شما باید یاد بگیرید که چگونه نمودارهای خالی را بخوانید.

در ادامه این موضوع را دقیق‌تر بررسی خواهیم کرد – چگونه حرکات قیمت را بخوانیم؟

داستان پشت هر کندل

_

قبل از شروع برخی از اصول پایه‌ای را مرور کنیم.

هر کندل روی نمودار بر اساس مقادیر Close (بسته شدن)، Low (کف)، High (سقف) و Open (باز شدن) شکل می‌گیرید.

هر کندل نشان دهنده یک بازه خاص یا “زمان” است که در این مدت قیمت از زمان باز شدن کندل تا بسته شدن آن یا بالا رفته است، یا پایین آمده است یا در یک ناحیه افقی نوسان داشته است.

آنچه بسیاری از تریدرهای مبتدی متوجه آن نمی‌شوند این است که هر کندل داستانی در خود دارد. داستان‌هایی که من در مورد آن‌ها صحبت می‌کنم داستان‌های جنگ بین خریداران و فروشندگان است. هدف شناسایی برنده این جنگ‌ها می‌باشد زیرا برنده بازار را کنترل خواهد کرد. در ادامه یک تصویر ساده از آن‌چه بیان شد آمده است.

کندل چکش وارونهوقتی تریدرهای مبتدی کندل بالا که به چکش وارونه معروف است را می‌بینند، تمام فکرشان این است که اقدام به فروش کنند که تصمیم کاملا درستی است. با این حال، آن‌ها خریداران و فروشندگانی که در جنگ هستند را فراموش می‌کنند و به ندرت به این فکر می کنند که چه کسی در جنگ پیروز می‌شود و چه کسی بازار را کنترل خواهد کرد.

نموداری که در کنار کندل بالا می‌بینید، مسیر تقریبی پیموده شده قیمت از زمان باز شدن کندل تا بسته شدن را نشان می‌دهد. واضح است که خریداران در ابتدا در حال پیروزی در جنگ و فروشندگان صبور بوده‌اند اما در ادامه به محض ورود فروشندگان به بازار، تقریبا تا زمان بسته شدن کندل بر جنگ تسلط داشته‌اند.

و داستان به همین سادگی است، این داستانِ یک کندل چکش وارونه است.

احتمالا مثل یک بازی کودکانه به نظر می‌رسد و دقیقا به همین دلیل است که بسیاری از تریدرهای مبتدی این موارد را نادیده می‌گیرند. یادگیری خواندن حرکات قیمت به معنای یادگیری این است که بفهمیم چه کسی بازار را کنترل می‌کند. پس از تعیین این که چه کسی کنترل را در اختیار دارد، تنها کاری که باید انجام دهیم دنبال کردن برنده است و به این ترتیب به طور خودکار در تیم برنده قرار می‌گیریم.

همانطور که گفته شد هر کندل یک داستان دارد. هنگامی که بیش از یک کندل را در کنار هم بررسی کنیم می‌توانیم سرنخ‌های بیش‌تری از تصویر بزرگ‌تر بدست آوریم. هرچه کندل‌های بیش‌تری را کنار هم ببینیم، داستان کامل‌تر خواهد بود.

اگر حرکات قیمت را فرا بگیرید، می‌فهمید که قیمت دائما در حال بالا و پایین شدن است. این امر برای انواع بازارهای صعودی، نزولی و خنثی (رِنج) صادق بوده و اساسا قیمت هرگز در یک خط مستقیم پیش نمی‌رود. با این حال، تریدرهای مبتدی اغلب سقف‌ها (Highs) و کف‌های (Lows) قیمت را نادیده می‌گیرند.

روندهای بازار

به عنوان مثال، در یک روند صعودی “High”ها و “Low”ها در هر نوسان بالاتر می‌روند یا در یک روند نزولی “High”ها و “Low”ها در هر نوسان پایین می‌آیند. حال در یک بازار خنثی “High”ها و “Low”ها تقریبا در یک تراز خواهند بود.
اگر یک تریدر، سقف‌های بالاتر متوالی (HH) و کف‌های بالاتر از یکدیگر (HL) را در قیمت مشاهده کند به وضوح میدان نبرد در کنترل خریداران است و بالعکس. فروشندگان مدام سعی می‌کنند کنترل را بدست آورند اما در هر تلاش شکست می‌خورند.
باز هم در این مثال داستان ساده است. در واقع همه داستان‌ها باید به همین سادگی باشند. تمام آنچه باید انجام دهید شناسایی یکی از موارد زیر است:

  • خریداران برنده هستند
  • فروشندگان برنده هستند
  • اکنون وضعیت مشخص نیست

موارد فوق فقط چند نمونه از نحوه یادگیری خواندن حرکات قیمت است. در تجربه شخصی خودم تفکر Price Action از نظر جنگ و میدان جنگ به من کمک کرده است تا به عنوان تریدری که حرکات قیمت را می‌خواند رشد کنم.

اگر می‌خواهید مهارت‌های خواندن حرکات قیمت خود را بیش‌تر کنید، من کتاب “الگوهای شمع ژاپنی” نوشته استیو نیسون را به عنوان نقطه شروع بسیار توصیه می‌کنم.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *