۱۰ نکته برای ساختن عادت‌های معامله‌گری صحیح

۱۰ نکته برای ساختن عادت‌های معامله‌گری صحیح

زمانی که مشغول بازبینی تریدهای ۶ ماه اخیر بودم متوجه شدم برخی از عادت‌های روتین خود را از دست داده‌ام و باید دوباره آن‌ها را بازبینی کنم.

من معتقدم این کار یکی از اقدامات مهم در ترید است که هر تریدر -مبتدی یا حرفه‌ای- باید به آن توجه کند. همه تریدرها باید بیاموزند که چگونه عادت‌های خوب ایجاد و برای حفظ آن‌ها تلاش کنند.

ممکن است برخی از شما تصور کنید که نیازی به دانستن این موضوع ندارید زیرا مدت‌هاست که تریدر بازارهای مالی هستید و همه عادت‌های شما دست نخورده باقی‌مانده است؛ اما باید بدانید که تریدرهای حرفه‌ای نیز انسان‌های معمولی هستند و هر چند وقت یک‌بار عادت‌های بد در آن‌ها ظهور می‌کنند.

بنابراین معتقدم که این مهارت صرف نظر از تجربه ترید شما مفید خواهد بود و امیدوارم از آن بهره‌ ببرید.

۱. اهداف مشخص تعیین کنید

_

ساده‌ترین راه برای شروع این تمرین، شروع با نوشتن برنامه ترید فعلی است. با انجام این کار، می‌توانید یک تجزیه و تحلیل جامع بر روی برنامه و روند جاری کارتان داشته باشید. وقتی برنامه خود را به صورت مکتوب مشاهده می‌کنید، شناسایی مواردی که بایستی تغییر دهید آسان‌تر خواهد شد.

به طور خلاصه، با این کار متوجه خواهید شد که اکنون کجا هستید و کجا می‌خواهید بروید. بدون داشتن تصوری روشن از عادت‌هایی که می‌خواهید تغییر دهید، ایجاد تغییر برایتان بسیار دشوار خواهد بود.

۲. تعهد به ۳۰ روز تکرار

_

تعهد به 30 روز تکرار

عادت‌ها فعالیت‌هایی هستند که ما هر روز (یا خیلی مکرر) تکرار می‌کنیم و روزی که این کار را متوقف کنیم، احساس پوچی خواهیم کرد یا ممکن است فقط احساس ناراحتی کنیم. زمانی که می‌خواهید عادت‌های خوبی ایجاد کنید نیز این احساس وجود دارد؛ زیرا شما در حال دور شدن از یک عادت و ایجاد عادت دیگر هستید. با این حال، نکته اساسی تکرارپذیری است و اگر بتوانید ۳۰ روز اول را پشت سر بگذارید، که سخت‌ترین دوره خواهد بود، همه چیز از آن به بعد آسان‌تر می شود.

۳. یک همراه پیدا کنید

_

همراه شما می تواند شریک زندگی یا حتی دوست تریدر شما باشد. این که آن شخص چه کسی باشد واقعا مهم نیست. درک این نکته مهم است که داشتن یک همراه، به معنی حضور شخصی کنار شما برای ایجاد انگیزه در شما و یادآوری تعهدتان برای تغییر است.

۴. جلوی وسوسه را بگیرید

_

تغییر سخت است؛ و اگر وسوسه‌هایی در اطراف خود داشته باشید، بسیار سخت‌تر می‌شود. برای مثال، اگر فکر می‌کنید در صفحه نمایش شما یک اندیکاتور وجود دارد که باعث خواهد شد شما بیش از حد ترید کنید، آن اندیکاتور را بردارید. اگر یک تریدر تکنیکال هستید و در حال خواندن اخباری (تحلیل بنیادی) هستید که باعث ایجاد تعصب بر جهت حرکت بازار می‌شود، پس باید این کار را نیز متوقف کنید.

۵. انتظار تلاش‌های ناموفق را داشته باشید

_

قبل از شروع باید انتظار داشته باشید که پیش از موفقیت چند تلاش ناموفق داشته باشید. لطفا از آن تریدرهای متعصب و مغرور نباشید که تصور می‌کنند می‌توانند بار اول یک کار را درست انجام دهند. حتی اگر می‌توانید، روی آن حساب نکنید. ایجاد یک عادت جدید در ترید به زمان نیاز دارد نه چیز دیگری. اگر پشت‌کار داشته باشید اصلا سخت نخواهد بود.

۶. از عبارت‌های دارای “امّا” استفاده کنید

_

به جای اینکه فقط فعالیت‌هایی را که می‌خواهید در برنامه ترید جدید خود بگنجانید بنویسید، سعی کنید از عبارات مثبت استفاده کنید. برای مثال، زود از خواب بیدار شدن برایم سخت است اما فکر می کنم ارزشش را داشته باشد؛ یا من امروز طبق برنامه معاملاتی خود موقعیت مناسب برای باز کردن معامله جدید ندارم اما ارزش آن را دارد که منتظر معامله‌ای با احتمال برد بالاتر باشم.

۷. برنامه خود را بر روی “یک” صفحه بنویسید

_

برنامه جدید معاملاتی خود را یادداشت کنید و تلاش کنید که تمام فعالیت‌های نوشته شده فقط در یک صفحه (کاغذ A4) نوشته شود. اغلب معامله‌گران تمایل دارند قوانین و برنامه خود را روی چندین ورق کاغذ بنویسند و هنگامی که نیاز به مراجعه به آن دارند، می فهمند یافتن آنچه که به دنبالش هستند بسیار زمان‌بر است. در عوض، اگر همه چیز را فقط در یک صفحه داشته باشید، می‌توانید از تکرار یا فراموش کردن برخی استراتژی‌هایی که ممکن است مفید باشند جلوگیری کنید.

۸. تجسم کنید و انگیزه داشته باشید

_

تصور کنید و انگیزه داشته باشیدابتدا عادت‌های بدی را که داشته‌اید تجسم کنید. چه احساسی داری؟ وحشتناک؟ تاسف و پشیمانی؟ ناراحت؟ اکنون، احساسات منفی را یادداشت کنید و به خود یادآوری کنید که چقدر می‌خواهید از آن‌ها دور شوید.

سپس، عادت‌های جدید اما خوبی را که قصد دارید آن‌ها را بدست آورید تجسم کنید. حالا در مورد آن‌ها چه احساسی دارید؟ هیجان‌زده؟ پر انرژی؟ خوشحال؟ اگر چنین است احساسات مثبت را یادداشت کنید و آن‌ها را با احساسات منفی مقایسه کنید.

با این کار، آیا برای تغییر احساس انگیزه می‌کنید؟ امیدوارم جواب مثبت باشد؛ و حتما این روش را مرتبا به کار گیرید تا به خود یادآوری کنید که واقعا می‌خواهید تغییر کنید.

۹. مزایا را بشناسید و بدانید که ارزشش را دارد

_

اولین روزی که شروع به اجرای تغییرات می‌کنید هیجان انگیزترین روز خواهد بود. هنگامی که این کار را برای روز ۵، ۶ یا حتی ۱۰  ادامه می‌دهید، متوجه خواهید شد که اجرای یک عادت جدید معامله‌گری آسان نیست و می‌تواند رنج‌آور باشد. با این حال، برای آن آماده باشید و مداوم مزایای برنامه جدید خود را به خود یادآوری کنید. از همه مهم‌تر، به یاد داشته باشید که تمام تلاش و رنج شما ارزش این را دارد که عادت جدید و خوبی را به کار گیرید.

۱۰. موفقیت یک شبه بدست نمی‌آید

_

با کم شروع کنید.
این مهم‌ترین قسمت این تمرین است و بسیاری از تریدرها غالبا این موضوع را نادیده می‌گیرند. فعالیت‌های کوچک که مرتباً تکرار می‌شوند در طولانی مدت به عادت‌های کوچک تبدیل می‌شوند. عادت‌های کوچک اگر به نفع شما باشد منجر به عادت‌های بزرگ‌تر و بهتر معامله‌گری می‌شوند. از طرف دیگر، عادت‌های کوچک اما بد نیز می‌توانند منجر به عادت‌های معامله‌گری بزرگ‌تر اما بدتر شوند.

برای مثال، اگر می‌خواهید برای یک ماراتن تمرین کنید، پیش از ۱۰ کیلومتر دویدن سریع از ۵ کیلومتر دویدن آهسته شروع می‌کنید. این مهم در ترید هم صادق است. در حقیقت، یکی از بهترین راه‌ها برای شروع ایجاد عادت‌های جدید است.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *