تریدرهای مقلّد: یک روش عالی برای یادگیری ترید

تریدرهای مقلد: یک روش عالی برای یادگیری ترید

در طی انقلاب ژاپن در سده ۱۸۰۰، سیاستمداران ژاپنی اروپا و ایالات متحده را گشتند تا راه‌های غربی را بیاموزند. نتیجه این آموخته‌ها منجر به سیاست صنعتی‌سازی شد و ژاپن توانست به سرعت پیشرفت کند. در عصر مدرن بسیاری از کشورهای در حال توسعه در قدم اول با به‌کارگیری نیروهای خارجی ماهر به صورت غیر مستقیم از دانش و مهارت‌های کشورهای دیگر بهره می‌برند.

همانطور که می‌بینید، کپی کردن یک مهارت چیز جدیدی نیست. در واقع من فکر می‌کنم این یک روش عالی برای تریدرها به‌خصوص در شروع کار می‌باشد تا به سرعت بیاموزند و دانش خود را گسترش دهند. هنگامی که موفق به کپی و اجرای بی‌عیب و نقص سیستم تجارت یک تریدر حرفه‌ای شدید، در موقعیت بسیار خوبی قرار خواهید گرفت تا حتی دانش بیشتری تولید کنید و در نهایت شروع به توسعه سیستم ترید و ساخت استراتژی برتر خود کنید.

نکته مهم: در این مقاله مقصود تریدرهایی نیستند که بر اساس نقاط ورود و خروجی که در شبکه‌های اجتماعی می‌یابند ترید می‌کنند.

چگونه از یک تریدر تقلید کنیم؟

_

وقتی ترید را شروع کردم، مانند همه تریدرهای جدید سردرگم بودم. چون می‌خواستم همه چیز را امتحان کنم راه‌های مختلفی را رفتم. خوشبختانه من خوش شانس بودم که یک مربی خوب داشتم تا مرا در مسیر درست راهنمایی کند.

بعد از چند جلسه گذراندن درس با آن مربی فهمیدم که او تریدر بسیار خوبی است و تصمیم گرفتم کاملا به او اعتماد کنم.

در ابتدا من با یک سیستم ترید روزانه و در جهت روند شروع کردم. بعد از مدتی فهمیدم که از تایم فریم (Timeframe) این سیستم معاملاتی خوشم نمی‌آید. از آن‌جایی که مربی من همیشه خلاف روند ترید می‌کرد سیستم خلاف روند خود را به من آموخت و من به شدت از این سیستم خوشم آمد و از آن زمان به بعد تریدر خلاف روند شدم.

چند ماه که از این آموخته‌ها گذشت و کار خودم را می‌کردم فهمیدم بدون این‌که متوجه شوم یک تریدر مقلد شده‌ام. تقریبا سبک ترید مربی خود را کپی کرده بودم و به یک تریدر خلاف روند تبدیل شده‌ام. من هر معامله در جهت روند را نادیده می‌گرفتم و با این سیستم راحت بودم.

و اینگونه شما هم می‌توانید به یک تریدر مقلد تبدیل ‌شوید. این علم ساخت فضاپیما نیست و تقلید یک سیستم معاملاتی بسیار ساده است. تمام کاری که باید انجام دهید این است که همه چیزهایی که درباره سیستم معاملاتی تریدر مد نظرتان وجود دارد را یاد بگیرید.

رازهای یک تریدر مقلد خوب

_

احتمالا با خواندن مطالب بالا به این نتیجه رسیده‌اید که تریدر مقلد بودن آسان است و می‌خواهید فورا این کار را انجام دهید.
من تمام داستان را به شما گفته‌ام اما در ادامه برخی نکات مهم برای موفقیت در تقلید از یک تریدر را آورده‌ام. برای تبدیل شدن به یک تریدر مقلد به موارد زیر نیاز دارید:

۱. تریدر و شخصیتش را بشناسید

مربی من پیش از اینکه یک تریدر حرفه‌ای شود یک کارآفرین بوده است؛ بنابراین ساختار فکری و ریسک‌پذیری او مانند یک کارآفرین بود. برای مثال، ترید برای او مانند هر کسب و کار دیگری است. او معتقد بود که برای یک بازدهی بالقوه باید مقدار مشخصی ریسک کنید.
این موضوع برای من که به دنبال معامله‌گری به‌عنوان یک شغل و کسب و کار بودم بسیار عالی بود. تشابه روند فکری ما باعث می‌شد که آموزه‌ها او را سریع‌تر یاد بگیرم.

۲. تنها از یک تریدر تقلید کنید

اگر برای آموزش فقط یک منبع اطلاعات داشته باشید یادگیری آسان است. برای مثال، در دوران کودکی تنها افرادی که می توانستید از آن‌ها بیاموزید والدین شما بودند و از این رو شما از نظر ارزش‌ها، عقاید و عادت‌های خانوادگی تا حدی کپی والدین خود هستید.

متأسفانه امروزه تریدرهای مبتدی به دلیل وجود اطلاعات بسیار زیاد در اینترنت بسیار سردرگم هستند. آن‌ها همزمان تعدادی منبع آموزشی را انتخاب می‌کنند و می‌خواهند همزمان از همه آن‌ها یاد بگیرند! نتیجه نهایی این کار سردرگمی یا گیج شدن است.اگر در یک موسسه آموزش معامله‌گری ثبت نام کرده باشید، با مربیان بسیاری مواجه خواهید شد و احتمالا هر کدام از آن‌ها به شیوه‌ای کاملا متفاوت از دیگری ترید می‌کند. اگر کتاب‌ها یا فروم‌های اینترنتی را دنبال می‌کنید، باز هم با معامله گران متوسط، خوب و بزرگی مواجه خوهید شد که هر یک از آن‌ها سبک تجارت خاص خود را دارند.

توصیه من این است که تکالیف خود را انجام دهید (از یک منبع آموزشی). همه تریدرهای حرفه‌ای سیستم معاملاتی برتر خود را دارند و این سیستم معرف سبک ترید، تایم‌فریم معاملاتی، سیستم باورهای فردی و غیره آن‌ها است. هنگامی که سبک چند تریدر را یاد گرفتید و آن‌ها را درک کردید، تنها یکی را انتخاب کنید که کار با آن برای شما راحت‌تر است. از همه مهم‌تر، قبل از رفتن به سراغ نفر بعدی برای مدتی نزد همان فرد و با سبک معاملاتی وی کار کنید.

۳. اعتماد

اعتماد به مربی ترید

اعتماد به تریدری که می‌خواهید از وی تقلید کنید بسیار بسیار اهمیت دارد. فقط با اعتماد قادر خواهید بود سبک ترید شخص دیگری را بیاموزید و درک کنید.

در مقابل، بدون اعتماد شما نمی توانید همه توان خود را در جهت یادگیری به‌کار گیرید. به عبارتی قادر نخواهید بود اطلاعات مورد نیاز خود را به طور کامل جذب (یا کپی) کنید؛ و این به این دلیل است که سیستم باور شما تغییر نکرده است. اگر سیستم باور شما متزلزل باشد، خیلی راحت تسلیم می شوید یا تحت تأثیر تریدرهای دیگر قرار می‌گیرید.

برای مثال، در برقراری ارتباط با شخصی که به او اعتماد ندارید، ذهن شما کاملا متمرکز نیست و اغلب از موضوعی که روی آن متمرکز است دور می شود. حال اگر افراد سرشناس یا مورد اعتمادتان اکنون مقابل شما نشسته بودند، ذهن شما تک تک کلمات آن‌ها را به خوبی دریافت می‌کرد.

۴. خاص باشید

وقتی ترید را شروع کردم، جزئیات مشخصی درباره آنچه که به دنبالش بودم را به مربی خود ارائه دادم. تصمیمم این بود که با یک سیستم در جهت روند کار کنم. با این حال سریعا متوجه شدم که بیش از حد احساساتی هستم و نمی‌خواهم سیستم‌های معاملاتی را در تایم‌فریم‌های کوچک به کار گیرم (تایم‌فریم پایین، تایم‌فریم اصلی سیستم بود). از آنجا که من در فرآیند انتخاب سیستم خاص بودم، مربی من به راحتی می‌توانست آنچه که برای من مناسب است (یا نه) را تشخیص دهد. با این کار، او موفق شد سیستمی را پیدا کند که بعد از دو بار اجرا از آن خوشم آمد.

البته ممکن است بگویید که نمی‌دانید از کجا باید شروع کنید؛ و موافقم، این آسان نیست.

با این وجود در این مورد فکر کنید که هرچه جزئیات بیشتری ارائه دهید، یافتن ناسازگاری‌ها راحت تر خواهد بود و از این رو، درآینده می‌توان سریع‌تر آن‌ها را برطرف نمود.

جمع‌بندی

_

با کمی بررسی و تامل متوجه می‌شوید که همه از طریق کپی برداری از شخص دیگر شروع به یادگیری می‌کنند. مشکل رایج این است که بسیاری از تریدرهای مبتدی به اندازه کافی به یک روش پایبند نمی‌مانند تا بتوانند با موفقیت یک سیستم را کپی برداری کنند و کاملا بر آن مسلط شوند.

در مقابل، برای تبدیل شدن به یک تریدر موفق فقط به یک سیستم معاملاتی سودآور نیاز دارید. بنابراین تا زمانی که بتوانید نتایج سودآوری به دست آورید صبور باشید و فقط از یک منبع یاد بگیرید. در این صورت اگر تصمیم گرفتید که یک سیستم کاملا جدید را بیاموزید، مطمئن هستید که همیشه می‌توانید به سیستم اولیه برگردید و به این ترتیب در کنار معاملات سودآورتان می‌توانید دانش خود را نیز افزایش دهید و با روش‌های جدیدتر آشنا شوید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *