۳ گام برای خلوت‌سازی سیستم معاملاتی خود

3 گام برای خلوت‌سازی سیستم معاملاتی خود

آخرین باری که سیستم معاملاتی خود را تمیز کردید کِی بوده است؟ آخرین باری که ابزارهای “بلااستفاده” در نمودار خود را حذف کردید کی بوده است؟ صادقانه بگویم، بسیاری از این موارد “بلااستفاده” به جای اینکه ابزار کمکی باشند، یک مانع محسوب می‌گردند.

مانند هر فعالیت دیگری در زندگی، برای بهتر شدن و پیشرفت در معامله‌گری نیز باید سیستم معاملاتی خود را پاک‌سازی کنیم. در حقیقت باید هر از چند گاهی این کار را انجام دهید تا همواره سیستم معاملاتی خود را به بهترین شکل توسعه دهید.

در این مطلب ۳ مرحله برای خلوت‌سازی نمودار معرفی خواهیم کرد.

لیست کردن، اولویت‌بندی، ساده‌سازی

گام اول: لیست کردن

_

در این مقاله درباره اندیکاتورها صحبت خواهیم کرد اما شما می‌توانید موارد سیستم معاملاتی خود را در نظر بگیرید و همین مراحل را دنبال کنید.

برای شروع حتما تصویری از نمودار داشته باشید. از صفحه نمایشگر عکس بگیرید یا این مراحل را آخر هفته که بازار تعطیل است انجام دهید. مقصود از این کار جلوگیری از حواس پرتی در هنگام تغییر قیمت است.

اگر به نمودار خود نگاه می‌کنید و بیش‌تر از ۲ ثانیه طول می کشد تا بفهمید قیمت چه چیزی را نشان می دهد، نشانه خوبی است که نمودار شما بیش از حد شلوغ است. بهترین نمودار در ۱ ثانیه همه شرایط بازار را نشان می‌دهد.

در زیر مثالی از یک نمودار شلوغ و نامرتب آورده شده است.

نمونه یک نمودار قیمت شلوغ

با لیست کردن اندیکاتورها شروع می‌کنیم. در این مثال اندیکاتورهای زیر را داریم:

  • میانگین‌های متحرک ۱۰، ۴۰ و ۱۰۰
  • کانال رگرسیون خطی
  • RSI(14)
  • Stochastic(14,3,3)
  • MACD
  • بولینگر باند

مطمئن شوید که همه اندیکاتورها حتی آن دسته‌ای که گاه به گاه استفاده می‌کنید را در نظر گرفته‌اید.

گام دوم: اولویت‌بندی

_

مواردی که در گام قبلی لیست کردید را اولویت‌بندی کنید. اگر نمی دانید از کجا شروع کنید مراحل زیر را انجام دهید:

۱. ژورنال معاملاتی خود را بردارید (با فرض اینکه ژورنال معاملاتی دارید) و تمام معاملات خود را بررسی کنید.

۲. معاملات برنده را از بازنده تفکیک نمایید. (چون فقط به اندیکاتورهای برنده نیاز داریم).

۳. با لیست گام اول و لیست اندیکاتورهای ژورنال معاملاتی خود، ۴۰ درصد از بهترین اندیکاتورهایی را که مستمر سودآور بوده‌اند شناسایی کنید.

۴. با این لیست جدید فقط نیمی از اندیکاتورها که بهترین معاملات شما بر اساس آن‌ها بوده را انتخاب کنید. انتخاب نصف این اندیکاتورها فقط یک پیشنهاد است و اگر یک یا دو اندیکاتور را مناسب می‌دانید همان‌ها را انتخاب کنید.

گام سوم: ساده‌سازی

_

اکنون لیستی از اندیکاتورها بر اساس کارآمدی آن‌ها دارید. توجه داشته باشید که همه اندیکاتورها کارآمد هستند اما ما فقط اندیکاتورهایی را می خواهیم که با سیستم و طرز تفکر ما همخوانی داشته باشند و اساسا لیست بالا نشان دهنده همین موضوع است.

در آخرین گام شما باید سیستم معاملاتی یا همان قوانین معاملاتی خود را بازنویسی و ساده کنید. قوانین مربوط به سیستم جدید فقط باید شامل ۶۰ درصد از اندیکاتورهایی که در مرحله ۲-۳ شناسایی کردید باشد. همچنین بهترین اندیکاتورهایی که در مرحله ۲-۴ شناسایی کردید باید در سیستم معاملاتی جدیدتان در نظر گرفته شوند.

اگر تجزیه و تحلیل جامعی در مورد معاملات گذشته خود انجام داده‌اید، باید قدر این اندیکاتورها را بدانید و به آن‌ها اعتماد داشته باشید. در غیر این صورت، قبل از اینکه سیستم جدید خود را بر روی یک حساب واقعی اجرا کنید، آن را روی حساب دمو و بر روی گذشته بازار آزمایش کنید.

اگر می‌خواهید یک برنامه و قوانین معاملاتی مشخص بنویسید، این مقاله را برای راهنمایی بخوانید:

برنامه معاملاتی: برای خودتان دستورالعمل بنویسید

تکرار و بسط دادن

_

می توانید ۳ گام بالا را برای سایر زمینه‌های معاملاتی نیز به کار ببرید. برخی از این موارد عبارت‌اند از:

  • سیستم‌های معاملاتی یا همان استراتژی‌ها
  • ساعات معامله
  • مدیریت نقاط ورود و خروج

نیازی نیست که این فرآیند را هر روز انجام دهید اما انجام هر ۶ تا ۱۲ ماه یکبار کافی است. همچنین توجه داشته باشید که برای انجام گام ۲ به نمونه‌های معاملات کافی در ژورنال معاملاتی نیاز دارید.

جمع‌بندی

_

روشی که در این مقاله معرفی شد یک رویکرد سیستماتیک برای خلوت‌سازی سیستم معاملاتی شما است. از همه مهم‌تر، در این روش لازم نیست هیچ نکته جدیدی بیاموزید بلکه تنها دانش و اطلاعات موجود را برای استفاده بهتر جمع‌بندی می‌کنید.

با توجه به تعداد اندیکاتورهای اولیه خود، ۶۰ درصد ممکن است ۶ اندیکاتور یا ۳ یا کمتر باشد. تعداد اندیکاتورها در حالت جدید بستگی به تعداد اولیه آن‌ها دارد و ایده این روش تغییر اساسی سیستم معاملاتی شما نیست. در عوض، در این روش با تمرکز بر دانش و اطلاعاتی که در کار با آن‌ها راحت‌تر هستید، گام‌هایی در جهت بهبود سیستم معاملاتی برمی‌داریم.

به عنوان مثال فقط برای اینکه یک ایده به شما دهم، نمودار زیر یک نمودار خلوت مربوط به سیستم معاملاتی شخصی من است. همان‌طور که گفته شد، در یک نمودار تمیز و خلوت، می توانید وضعیت بازار را در عرض چند ثانیه بررسی کنید.

 

نمونه یک نمودار قیمت خلوت

۱ Comment

  • واقعا سایت درجه یکی دارید ولی چرا ویدیو کم دارید؟؟بنظرم میتونید جای خیلی از سایت های …. بگیرید خواهشا ویدیو هاتون رو زودتر قرار بدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *